Fotovoltaika Svojpomocne - Výhody a Nevýhody

Najčastejšia otázka ohľadom fotovoltaiky je jej návratnosť, respektíve cena. Cenu fotovoltaiky dokáže znížiť napríklad aj svojpomocná inštalácia fotovoltaiky, avšak správne nainštalovaný a nastavený fotovoltaický systém dokáže predajom prebytočnej energie do siete ušetriť ešte viac. S akými problémami sa môžete potýkať ak sa rozhodnete pre svojpomocnú inštaláciu fotovoltaiky?

Fotovoltaika 09

Fotovoltaika je moderná technológia získavania elektrickej energie zo slnečného žiarenia. Medzi hlavné výhody fotovltaiky patrí jej dostupná cena, rýchla inštalácia a v konečnom dôsledku energetická nezávislosť, ktorá je ešte aj ekologická. Inštalácia fotovoltaiky na strechu rodinného domu je jednou z najlepších investícií, aké môže majiteľ domu urobiť. Dostupnosť solárnych panelov a solárnych batérií ako i samotná návratnosť fotovoltaiky sú dôvodmi prečo sa stále viac ľudí sa rozhoduje pre inštaláciu fotovoltaiky. V tomto článku sa pozrieme na svojpomocnú inštaláciu fotovoltaiky, ako aj na výhody a problémy spojené s takouto inštaláciou.

Bežný postup pri inštalácii fotovoltaiky

Návrh a inštalácia fotovoltaiky je pomerne komplexný proces ktorý vyžaduje ako všetko komplikované rozdelenie celého procesu do jednotlivých krokov. Inštalácia fotovoltaiky vyžaduje isté skúsenosti, základné znalosti zo silnoprúdu, remeselné zručnosti, potrebnú výbavu a v neposlednom rade aj čas. Prvým krokom by malo byť posúdenie východiskového stavu ako je napríklad orientácia objektu, stanovenie ideálneho výkonu a následne návrh optimálneho fotovoltaického systému.

Navrhnutie systému
Hlavným cieľom je navrhnúť systém, ktorý bude schopný pokryť vaše energetické potreby. Bežný fotovoltaický systém zahŕňa solárne panely, inverzné zariadenia, prípadne batériu. Tento krok vyžaduje isté znalosti solárnych technológií, ako aj správne nástroje na návrh systému.

Nákup solárnych panelov, prípadne batérie
Fotovoltaika a batérie predstavujú revolučnú kombináciu pre výrobu a skladovanie nadbytočnej elektrickej energie. V tomto kroku sa musíte rozhodnúť pre veľkosť a typ panelov a batérie, ktoré budú najlepšie vyhovovať vašim energetickým potrebám.

Inštalácia solárnych panelov
Inštalácia fotovoltaiky na dom
zahŕňa prichytenie panelov k strešnej konštrukcii, vyrovnávanie sklonu panelov a prepojenie panelov medzi sebou. Tento krok vyžaduje okrem základných zručností aj vybavenie potrebným náradím na správnu inštaláciu fotovoltaického systému.

Inštalácia inverzných zariadení a batérie
Inverzné zariadenia a batéria sú inštalované do interiéru domu. Inverzné zariadenia sa používajú na premeny solárnej energie na elektrickú energiu, ktorá sa môže použiť v domácnosti. Batéria slúži na ukladanie energie, ktorá sa nedokáže okamžite spotrebovať.

Zapojenie systému
Po dokončení inštalácie musíte správne zapojiť solárny systém do vašej domácej siete. Tento krok vyžaduje správne nastavenie inverzného zariadenia a aj kontrolu, či systém pracuje správne. Správne zapojenie je najdôležitejším krokom a minimálne tento krok odporúčame prenechať na skúsenú firmu zaoberajúcu sa inštaláciou fotovoltaiky.

Výhody a nevýhody inštalácie fotovoltaiky svojpomocne

Najčastejšia motivácia pre inštaláciu fotovoltaiky svojpomocne je úspora nákladov na prácu odborníkov. Pri svojpomocnej inštalácii môžete nakupovať solárne panely a batérie priamo od výrobcu, čo môže taktiež mierne znížiť náklady. Faktom však je, že budete musieť napríklad zainvestovať do nákupu profesionálneho náradia pre správnu inštaláciu fotovoltaiky a táto položka môže byť pomerne vysoká.

Inštalácia fotovoltaiky svojpomocne môže byť náročná na technické zručnosti a znalosti. Ak nemáte potrebné znalosti, môžete sa dostať do zložitých situácií, v krajnom prípade môže dôjsť k poškodeniu fotovoltaických panelov a iných komponentov fotovoltaického systému.

Inštalácia fotovoltaiky svojpomocne obnáša aj isté bezpečnostné riziká. Ak nie ste dostatočne odborne zdatný, svojpomocná inštalácia môže byť aj nebezpečná. Solárne panely sa zvyčajne inštalujú na strechy a často sa jedná o prácu vo výškach kde je potrebné byť istený. Zraniť sa môžete aj pri manipulácii s panelmi alebo inými komponentmi fotovoltaického systému.

Najväčším rizikom však je, že ak nie ste skúseným odborníkom, môže sa stať, že váš systém po inštalácii nebude vôbec fungovať, prípadne bude fungovať neefektívne. To môže viesť k nedostatočnej účinnosti, k slabému výkonu, prípadne k poškodeniu solárneho systému.

Výhody inštalácie fotovoltaiky pomocou odborníkov

Ako profesionálna firma, ktorá sa špecializuje na inštaláciu fotovoltaických systémov, rozumieme komplexnosti inštalácie fotovoltaiky. Je mnoho výhod, ktoré môžete získať pri inštalácii fotovoltaiky našim tímom odborníkov. Pre lepšiu ilustráciu uvedieme tie najkľúčovejšie výhody.

Profesionálny návrh a inštalácia
Náš tím odborníkov sa zameriava hlavne na to, aby každý systém bol navrhnutý a inštalovaný tak, aby maximálne využíval energiu zo slnka. Máme skúsenosti s inštaláciou fotovoltaických systémov na rôznych typoch budov, takže vieme, ako vám najlepšie pomôcť.

Kvalitné zariadenie
Inštalujeme iba kvalitné zariadenie od overených a spoľahlivých dodávateľov, aby sme zabezpečili optimálnu účinnosť a spoľahlivú prevádzku.

Rýchly a efektívny servis
Ak sa vyskytnú nejaké problémy, naši technici sú k dispozícii, aby rýchlo a efektívne vyriešili a odstránili akékoľvek poruchy.

Záruka a servis
Poskytujeme záruku a servis na naše zariadenia a služby, takže ak sa vyskytnú nejaké problémy, budú rýchlo a efektívne vyriešené.

Finančné výhody
Inštalácia fotovoltaiky môže byť aj finančne atratktívna. Cena fotovoltaiky sa dá znížiť správnym nastavením systému ako i predajom nadbytočnej energie do siete, teda speňažením nepotrebnej energie, ktorú váš systém vyprodukuje.

Ekologický aspekt
Odborná inštalácia fotovoltaiky môže viesť k väčšej úspore energie a k nižšiemu emisnému zaťaženiu prostredia. Prispievate tak k ochrane našej planéty a udržateľnému rozvoju.

Naša spoločnosť qrcom.sk sa zameriava na poskytovanie kvalitných služieb a vysoko efektívnych riešení pre našich zákazníkov. Ponúkame dlhoročné skúsenosti ohľadom inštalácie fotovoltaiky. Spolupráca s nami prináša množstvo výhod, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše energetické ciele a zároveň pomôžu ochrániť naše prostredie. Kontaktujte nás a získajte viac informácií o našich službách a tom, ako vám môžeme pomôcť dosiahnuť vaše ciele.

Publikované 26. apríla 2023

Zvažujete fotovoltiku? Obráťte sa na nás ešte dnes, radi zodpovieme vaše otázky a pripravíme ponuku.