ZELENÁ PODNIKOM — Dotácie na fotovoltiku pre firmy až do výšky €70 000 Viac informácií

Fotovoltaika a Batérie

Fotovoltaické batérie sú vzrušujúcou novou technológiou, ktorá má potenciál revolučne zmeniť spôsob výroby a skladovania elektrickej energie. Ak ste sa pri výbere fotovlatiky rozhodli prebytočnú energiu ukladať, tak systémy skladovania solárnej energie sú kľúčovou súčasťou vášho solárneho systému.

Fotovoltaika baterie

Fotovoltaické batérie pomáhajú uchovávať energiu vyrobenú solárnymi panelmi počas dňa, aby sa mohla využívať v noci alebo počas obdobia slabého slnečného žiarenia. V tomto článku sa bližšie pozrieme na spôsoby skladovania solárnej energie a poradíme vám s výberom vhodnej fotovoltaickej batérie. Budeme sa venovať základom fotovoltaických batérií, ich fungovaniu a mnohým výhodám, ktoré ponúkajú.

Zálohovacie zariadenie pozostáva z týchto komponentov:

1. Solárne panely
Solárne panely sú srdcom každého systému na uskladnenie solárnej energie. Pozostávajú z fotovoltaických článkov, ktoré premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu. Keď na solárne panely svieti slnko, fotovoltické články vyrábajú jednosmerný elektrický prúd (DC). Táto elektrina sa potom posiela do meniča, kde sa mení na striedavý prúd (AC), ktorý sa môže použiť na napájanie vašej domácnosti alebo firmy.

2. Invertor
Striedač je kľúčovou súčasťou systému na uskladnenie solárnej energie. Je zodpovedný za premenu jednosmerného elektrického prúdu vyrobeného solárnymi panelmi na striedavý elektrický prúd, ktorý možno použiť na napájanie vašej domácnosti alebo podniku. Okrem toho majú niektoré striedače aj schopnosť riadiť a monitorovať systém akumulátorov.

3. Batérie
Batérie sú nevyhnutnou súčasťou systému skladovania solárnej energie. Ukladajú prebytočnú elektrickú energiu vyrobenú solárnymi panelmi počas dňa, takže ju možno využiť v noci alebo počas obdobia slabého slnečného žiarenia. K dispozícii je niekoľko typov batérií vrátane olovených, lítium-iónových a prietokových batérií. Typ použitej batérie závisí od vašich konkrétnych energetických potrieb a rozpočtu.

4. Regulátor nabíjania
Regulátor nabíjania je zodpovedný za reguláciu nabíjania vstupujúceho do systému akumulátorov. Zabezpečuje, aby sa batérie nabíjali správnou rýchlosťou, a pomáha chrániť batérie pred prebitím alebo nedostatočným nabitím.

5. Monitorovací systém
Monitorovací systém je nevyhnutný na sledovanie výkonnosti systému skladovania solárnej energie. Poskytuje informácie v reálnom čase o množstve energie vyrobenej solárnymi panelmi, množstve energie uloženej v batériách a množstve energie spotrebovanej vo vašej domácnosti alebo podniku. Tieto informácie sa dajú použiť na optimalizáciu výkonu systému a na identifikáciu prípadných problémov.

6. Odpojenie elektrického napájania
Elektrický odpojovač je bezpečnostný prvok, ktorý sa inštaluje medzi solárne panely a zvyšok systému. Umožňuje odpojenie systému na uskladnenie solárnej energie od siete v prípade núdzovej situácie alebo údržby.

Čo sú fotovoltaické batérie?

Fotovoltaické batérie, známe aj ako solárne batérie, sú systémy skladovania energie, ktoré uchovávajú elektrickú energiu vyrobenú fotovoltaickými panelmi. Fotovoltaické panely fungujú tak, že premieňajú slnečné svetlo na jednosmerný prúd, ktorý sa potom posiela do striedača, kde sa mení na striedavý prúd, ktorý sa môže používať vo vašej domácnosti alebo firme. Fotovoltaické panely však vyrábajú elektrinu len vtedy, keď svieti slnko, čo znamená, že nemôžu vždy pokryť vaše energetické potreby 24 hodín. Tu prichádzajú na rad fotovoltické batérie. Ukladajú prebytočnú elektrinu vyrobenú fotovoltaickými panelmi počas dňa, aby ste ju mohli využívať v noci alebo počas obdobia slabého slnečného svitu.

Ako fungujú fotovoltaické batérie?

Fotovoltaické batérie fungujú tak, že uskladňujú prebytočnú elektrinu vyrobenú fotovoltaickými panelmi v chemickej forme. Keď potrebujete elektrinu, chemická reakcia sa obráti a uložená energia sa premení späť na elektrinu, ktorú môžete použiť vo vašej domácnosti alebo firme. K dispozícii je niekoľko typov fotovoltaických batérií vrátane olovených, lítium-iónových a prietokových batérií. Každý typ má svoje jedinečné vlastnosti a výber najlepšieho typu pre vás bude závisieť od vašich špecifických energetických potrieb. Všeobecne však Lítium-iónové batérie ponúkajú najviac výhod, vďaka čomu sa stali preferovanými.

Výhody fotovoltaických batérií

Používanie fotovoltaických batérií má niekoľko výhod, medzi ktoré patria:

 • Energetická nezávislosť: Fotovoltaické batérie vám umožňujú vyrábať a skladovať vlastnú elektrickú energiu, čo vám môže pomôcť stať sa energeticky nezávislejšími a znížiť vašu závislosť od siete.
 • Zníženie nákladov na energiu: Ukladaním prebytočnej elektrickej energie vyrobenej fotovoltaickými panelmi môžete znížiť svoje náklady na energiu tým, že budete používať vlastnú elektrickú energiu namiesto jej nákupu zo siete.
 • Výhody pre životné prostredie: Výroba a skladovanie vlastnej elektrickej energie pomocou fotovoltaických batérií môže pomôcť znížiť vašu uhlíkovú stopu a prispieť k čistejšiemu životnému prostrediu.
 • Zvýšená energetická spoľahlivosť: Fotovoltaické batérie môžu poskytovať záložné napájanie počas výpadkov elektrickej energie, čím zabezpečia, že budete mať prístup k elektrine, keď ju budete najviac potrebovať.

Lítium-iónové batérie sa v posledných rokoch stali populárnou voľbou pre aplikácie na skladovanie energie vrátane solárnych systémov. Lítium-iónové batérie ponúkajú celkovo niekoľko výhod pre skladovanie energie v solárnych systémoch vrátane vysokej hustoty energie, účinnosti, dlhej životnosti cyklu, rýchleho nabíjania, nízkej údržby, flexibility a škálovateľnosti. Vďaka týmto výhodám sú lítium-iónové batérie obľúbenou voľbou na skladovanie energie v solárnych systémoch.

Tu sú niektoré z hlavných výhod lítium-iónových batérií:

 • Vysoká hustota energie: Lítium-iónové batérie majú vysokú hustotu energie, čo znamená, že dokážu uskladniť veľké množstvo energie v malom a ľahkom balení. Vďaka tomu sú ideálne na použitie v solárnych energetických systémoch, kde môže byť problémom obmedzený priestor a hmotnosť.
 • Vysoká účinnosť: Lítium-iónové batérie majú vysokú účinnosť nabíjania a vybíjania, čo znamená, že dokážu uchovávať a uvoľňovať energiu s minimálnymi stratami. To z nich robí efektívnu voľbu na skladovanie energie v solárnych systémoch.
 • Dlhá životnosť cyklu: V porovnaní s inými technológiami batérií, ako sú napríklad olovené batérie, majú lítium-iónové batérie dlhšiu životnosť. To znamená, že sa môžu nabíjať a vybíjať mnohokrát, kým ich treba vymeniť.
 • Rýchle nabíjanie: Lítium-iónové batérie sa dajú rýchlo nabíjať, čo znamená, že sa dajú použiť na uskladnenie energie zo solárnych panelov počas dňa a následne na vybitie tejto energie večer, keď slnko zapadne. To z nich robí ideálnu voľbu pre solárne energetické systémy, ktoré vyžadujú rýchle nabíjanie a vybíjanie.
 • Nenáročná údržba: V porovnaní s inými technológiami batérií si lítium-iónové batérie vyžadujú minimálnu údržbu. Nemusia sa dopĺňať vodou ani inými kvapalinami a netreba ich pravidelne vyrovnávať ani upravovať.
 • Flexibilita: Lítium-iónové batérie sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a kapacitách, vďaka čomu sú vhodné pre širokú škálu solárnych systémov, od malých obytných systémov až po veľké komerčné a úžitkové systémy.
 • Škálovateľnosť: Lítium-iónové batérie možno zväčšovať alebo zmenšovať v závislosti od potrieb solárneho systému. To znamená, že ich možno podľa potreby pridávať do systému alebo z neho odoberať bez toho, aby boli potrebné väčšie úpravy systému.

Výber vhodnej fotovoltaickej batérie

Pri výbere fotovoltaickej batérie pre váš solárny systém sú zvyčajne najdôležitými faktormi cena a spoľahlivosť. Cenovo najvýhodnejšia a najspoľahlivejšia batéria však bude závisieť od konkrétnej aplikácie a požiadaviek používateľa.

Pylontech:
Spoločnosť Pylontech ponúka niekoľko modelov batérií vrátane US2000C a US3000C. Ich batérie sú známe vysokou životnosťou cyklu, vysokou hustotou energie a jednoduchou inštaláciou. Pylontech batérie sú navrhnuté tak, aby fungovali v spojení so solárnymi energetickými systémami a sú vhodné na použitie v domácnostiach, komerčných zariadeniach a vo verejnom sektore.

Dyness:
Spoločnosť Dyness ponúka niekoľko modelov batérií vrátane série Powercube B3. Ich batérie sú navrhnuté tak, aby boli kompatibilné so širokou škálou solárnych systémov a sú vhodné pre obytné, komerčné a priemyselné aplikácie. Fotovoltaické batérie Dyness sú známe svojím vysokým výkonom, dlhou životnosťou cyklu a bezpečnostnými prvkami.

Goodwe Linx:
Batérie Goodwe Linx sú lítium-iónové batérie určené pre domáce a malé komerčné aplikácie. Tieto fotovoltaické batérie sú kompatibilné s hybridnými striedačmi Goodwe a môže sa používať ako súčasť hybridného systému solárnej energie. Batéria Goodwe Linx je známa svojou vysokou hustotou energie, rýchlym nabíjaním a vybíjaním a bezpečnostnými prvkami.

Huawei Luna:
Huawei je čínska nadnárodná technologická spoločnosť, ktorá ponúka širokú škálu produktov a služieb vrátane solárnych striedačov a systémov na uskladnenie energie. Batéria Huawei Luna je lítium-iónová batéria určená na domáce a komerčné aplikácie. Batéria je kompatibilná s hybridnými striedačmi Huawei a môže sa používať ako súčasť hybridného systému solárnej energie. Batéria Luna je známa svojou vysokou hustotou energie, dlhou životnosťou cyklu a bezpečnostnými prvkami.

Celkovo každý z týchto modelov solárnych batérií ponúka jedinečné vlastnosti a výhody na uskladnenie energie v solárnych energetických systémoch. Pri výbere batérie pre váš solárny energetický systém je dôležité zvážiť faktory, ako je energetická kapacita, účinnosť, životnosť cyklu a bezpečnostné funkcie. Pre voľbu najlepšej batérie pre vaše konkrétne potreby a rozpočet odporúčame konzultáciu s našimi odborníkmi na solárnu energiu.

Publikované 16. marca 2023

Zvažujete fotovoltiku? Obráťte sa na nás ešte dnes, radi zodpovieme vaše otázky a pripravíme ponuku.